Kúpa nového plotu? Nezabudnite na tieto veci a vyhnite sa bežným chybám

Blog Kúpa nového plotu? Nezabudnite na tieto veci a vyhnite sa bežným chybám

Kúpa nového plotu? Nezabudnite na tieto veci a vyhnite sa bežným chybám


Kúpa plotu predstavuje dlhodobú investíciu, ktorá má ovplyvniť nielen vzhľad vašej nehnuteľnosti, ale aj jej bezpečnosť a ochranu. Rozhodnutie o výbere dodávateľa a typu plotu je často náročné a vyžaduje veľa pozornosti. A to dáva zmysel. Azda nechceme spraviť krok vedľa, veď predsa, plot bude dotvárať vizualitu nášho domova dlhé roky. No je tomu vždy tak?
Viete na čo si dať pozor pri výbere správneho riešenia?

V P&M Constructa sme postavili viac než 1 253 plotov a ďalšie desiatky sme opravovali po iných. Ak vás výber plotu ešte len čaká, spísali sme pre vás hlavné tipy, na ktoré si treba dať pozor.

Výber kvalitného dodávateľa


Pri výbere dodávateľa plotov môže byť náročné rozoznať kvalitného a spoľahlivého dodávateľa od nekvalitného a nespoľahlivého. Správny výber dodávateľa a typu plotu vám môže ušetriť peniaze, čas a odbremeniť vás od nepríjemnosti v budúcnosti.

Najčastejšie riziká spojené s nekvalitným dodávateľom sú nedodržiavanie lehoty dodania, nepredvídateľné zvýšenie cien a zle odvedená práca. Tieto chyby môžu viesť k nutnosti častejších opráv alebo dokonca k náhrade celej konštrukcie.

Pred ako sa rozhodnete pre konkrétneho dodávateľa, mali by ste položiť niekoľko kľúčových kontrolných otázok:
 • Aké má skúsenosti v oblasti stavby plotov? Koľko rokov je na trhu? Je možné nájsť referencie?
  Náš tip => Najrýchlejšie získate prehľad cez recenzie na Google či sociálnych sieťach.

 • Ako vyzerajú doterajšie realizácie danej firmy?
  Náš tip => V niektorých recenziách je možné nájsť fotky z realizácie priamo od zákazníkov.

 • Aké sú termíny dodania, realizácie a záruky na prácu či materiál?

Zvážte počet rokov skúseností, recenzie a názory od ľudí, ktorí využili služby danej firmy. Vyberte si spoľahlivého a skúseného dodávateľa, ktorý má dobrú povesť. Vaša investícia do kvalitného plotu a spoľahlivého dodávateľa sa vám určite odplatí dlhodobo.

Výber kvalitného plotu


Kvalitný plot by mal byť nielen pekný na pohľad, ale aj odolný voči počasiu a iným vonkajším vplyvom. Ak sa rozhodnete pre nekvalitný plot, môžete čeliť mnohým problémom, ktoré sa vám môžu v budúcnosti výrazne premietnuť do peňaženky. Prvotná snaha “ušetriť” a vybrať si plot, ktorý je lacný, môže často vyústiť do výberu nekvalitných materiálov. To môže byť dvojsečná zbraň pri výbere dlhodobého riešenia. 


Medzi najčastejšie problémy nekvalitných riešení patria:
 • nekvalitný materiál / tenký, lacný plech/
 • nedostatočná antikorózna úprava
 • nedostatočná príprava pred nanesením farby
 • nevhodná farba, zlá technika nanášania-tenká vrstva, hrubá vrstva
 • zlý proces schnutia farby

1. Urýchlené korodovanie

2. Odlupovanie farby - má príčinu v nedostatočnej príprave na samotné nanášanie farby. Ide väčšinou o nedostatočne odmastený povrch po zinkovaní, nečistoty na povrchu po zle vybrúsenom zinkovaní. Nedostatočná alebo žiadna pasivácia zinkovej vrstvy. Tak isto sa to stáva pri nanesení farby na surový kov, ktorý nie je ničím ošetrený. Takto sa už po krátkom čase a prvom daždi vytvoria prvé hrdzavé miesta, resp. sa farba začne odúvať a tvoriť bubliny.

3. Popraskané tvárnice - nedostatok, ku ktorému dochádza, keď nie sú tvárnice dostatočne pevné alebo keď bola nesprávne zvolená ich veľkosť. Ak sú tvárnice príliš slabé, môžu sa pri záťaži začať deformovať alebo dokonca popraskať. V prípade, že bola nesprávne zvolená veľkosť tvárnice, môže to viesť k nesprávnemu rozloženiu záťaže a k deformáciám v oblasti tvárnice. Veľký vplyv na súdržnosť plotu z betónových tvárnic má aj správny technologický postup pri výstavbe. Dôraz sa kladie na správne vyhotovený základ, ktorý sa musí nachádzať v nezamŕzajúcej hĺbke. Je to dôležité preto, aby pri premrznutí pôdy nedošlo k tzv. vytlačeniu zo zeme, alebo prasknutiu základu v zemi. Takto narušený základ pohne a deštruuje celý plot.

Ďalšou dôležitou časťou je zabezpečenie hydroizolácie, aby sme obmedzili vzlínanie vody do samotných tvárnic. Netreba ani zabúdať na kvalitný betón, ktorým sa tvárnice zalievajú. Ideálny je betón z riečneho štrku, pri ktorom sa eliminuje tvorba výkvetov / bielych fľakov / na povrchu tvárnic, zvyčajne po zime. Samozrejmosťou je armatúra. Po zaliatí tvárnic necháme betón vyschnúť a chránime ho pred prudkým slnečným žiarením alebo dažďom /napr. zakrytím/ a pravidelne ho polievame, aby neschol moc rýchlo. Po fáze vysušenia a vyzretia betónu v tvárniciach môžeme prilepiť striešky. Dbáme na to, aby sme ich dostatočne utesnili proti prieniku vody. Na záver ešte plot ošetríme hydrofóbnou impregnáciou, ktorá nám zamedzí kapilárnemu prieniku vody do tvárnic. Uchová ich svieži vzhľad na dlhý čas.


Kontrolné otázky, ktoré by ste mali položiť predtým, ako sa rozhodnete pre plot:

 • Je plot naozaj kvalitný? Aký je výrobca jednotlivých komponentov? Má dostatočnú históriu?
 • Aké materiály boli použité na výrobu plotu? 
 • Je potrebné plot pravidelné ošetrovať? Ak áno, akým spôsobom?
 • Má plot záruku? Ak áno, aké sú jej podmienky?
 • Aký je postup reklamácie, ak niečo na plotu nie je v poriadku?


Výber plotu je dlhodobé rozhodnutie, preto je potrebné, aby ste mu venovali dostatok pozornosti a zamerali sa na overených dodávateľov. Výberom takého si môžete ušetriť kopu peňazí a starostí. Kvalitný plot by mal dotvoriť váš domov a najmä vydržať roky.


Ak by ste sa chceli poradiť ohľadom výberu plotu, neváhajte nás kontaktovať.

Na inšpiráciu si pozrite naše realizácie a to, čo o nás hovoria naši zákazníci.
Registrovaný sociálny podnik

Ak máte záujem o bližšie informácie k našim produktom či službám, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme.